Oprawa: Twarda
Data wydania: 2022
ISBN: 978-83-65408-48-8 (DSW); 978-83-65892-91-1 (OKIS)
  • Bezpłatne książki projektowe,

Wyzwania i uwarunkowania współpracy transgranicznej Dolnego Śląska

Edward Czapiewski, Iwona Ładysz, Rafał Nowakowski

(...) Oddajemy w Państwa ręce opracowanie przygotowane z zachowaniem wszelkich standardów naukowych autorstwa m.in. samorządowców, wieloletnich pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także przedstawicieli świata nauki afiliowanych przy różnych ośrodkach akademickich. Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją, która jest bez wątpienia istotnym uzupełnieniem badań o naszym regionie, a przede wszystkim podkreśla wpływ instytucji samorządu terytorialnego i korzystnego położenia geograficznego na rozwój i przyszłość Dolnego Śląska.

(ze wstępu)

Przedmowa Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Cezary Przybylski

Edward Czapiewski, Iwona Maria Ładysz, Rafał Nowakowski
Rozdział I. Dolny Śląsk - dziedzictwo wieków i współpraca przygraniczna
Dolny Śląsk jako region pogranicza – uwarunkowania (geo)polityczne i międzynarodowe – dawniej i dzisiaj
Edward Czapiewski, Rafał Nowakowski
Współpraca Dolnego Śląska i Saksonii na tle przemian ustrojowych i administracyjnych
Rafał Nowakowski
Obraz współpracy transgranicznej Dolnego Śląska z Saksonią w wybranych mediach lokalnych i regionalnych
Szymon Makuch
Dolny Śląsk między Polską, Czechami i Niemcami – dziedzictwo wieków a śląskie tożsamości w najdawniejszych dziejach ziem nad Odrą i Ślęzą
Stanisław Rosik
Rozdział II. Regionalna współpraca międzynarodowa - uwarunkowania i kierunki działania
Podstawy formalno-prawne współpracy międzynarodowej regionów
Emilia Kuczma
Priorytety współpracy zagranicznej Województwa Dolnośląskiego
Katarzyna Lenczyk-Woroniecka
Uwarunkowania prawne współpracy międzynarodowej samorządu województwa
Artur Łysoń
Transgraniczna współpraca Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Marek Obrębalski
Rozdział III. Zakres i uwarunkowania współpracy transgranicznej - wybrane przykłady i zagadnienia
Znaczenie umiejętności (zawodowych) w kontekście potrzeb i wyzwań dolnośląskiego rynku pracy
Anna Bilon-Piórko, Joanna Minta
Zasady przepływu danych osobowych w ramach współpracy transgranicznej Dolnego Śląska
Jarosław Feliński
Śląsk. Sposoby prezentacji i interpretacji na lekcji historii
Dominik Pick
Port Lotniczy im. M. Kopernika we Wrocławiu – rola i znaczenie dla Dolnego Śląska
Bogusław Węgliński
Rozdział IV. „Żywa granica” - czyli partnerstwo terytorialne
Współpraca międzynarodowa lokalnych grup działania z Dolnego Śląska
Marek Furmankiewicz
Prawne podstawy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – kontynuacja i zmiana rozwiązań w zakresie wspierania współpracy regionów
Iwona Maria Ładysz
Transgraniczność Dolnego Śląska w ujęciu statystycznym
Elżbieta Stańczyk
Efekty działalności dolnośląskiej statystyki publicznej w obszarze statystyki transgranicznej
Elżbieta Stańczyk
Zakończenie

Czapiewski

Edward Czapiewski - absolwent historii Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1974-2006 pracownik naukowy Instytutu Historycznego UWr. Od 2006 r. związany z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu. Przewodniczy Radzie Akademickiej DSW. W latach 1990-1994 radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Autor ponad 100 publikacji, w tym współautor podręcznika akademickiego: Historia Powszechna. Wiek XX, Warszawa 2010 oraz monografii jubileuszowych m.in.: Anatomia sukcesu miasta. Wrocław i jego mieszkańcy w latach 1990-2015, Wrocław 2016; Wołów. Historia miasta, Wrocław 2019.

Ładysz

Iwona Ładysz - doktor nauk ekonomicznych, adiunkt i Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Studiów Stosowanych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego. Redaktorka tematyczna i była sekretarz „Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego”, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących rozwoju i bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, samorządu terytorialnego i obszarów metropolitalnych.

Nowakowski

Rafał Nowakowski - doktor nauk humanistycznych, historyk, politolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Zawodowo związany z administracją publiczną: Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego gdzie pełni funkcję dyrektora (od 2021). Od 2022 współpracownik NASK-PIB. Wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Współpracownik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Redaktor, współautor i autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących samorządu terytorialnego ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia i gmin dolnośląskich. Zastępca redaktora naczelnego wrocławskiego rocznika samorządowego „Miasto. Pamięć i Przyszłość”.