Mój koszyk

Przedmiot

Ilość

Cena

Usuń

Zajrzyj
do środka

Metryczka

Oprawa: Miękka
Numer wydania: 1
Wymiary: B5
Data wydania: 2008
Liczba stron: 324
ISBN: 978-83-89518-64-4
Dostępność: Duża dostępność
  • Seria Biblioteka Współczesnej Myśli Społecznej,
  • Człowiek i społeczeństwo/Filozofia,
  • Edukacja

W trosce o człowieczeństwo. Klasyczna obrona reformy kształcenia ogólnego

Martha C. Nussbaum, Przełożyła Astrid Męczkowska

Dwadzieścia lat temu ukazała się głośna książka Allana Blooma Closing American Mind (jej polski przekład został opublikowany dziesięć lat później pod tytułem Umysł zamknięty), która wywołała w USA niezwykle żywą dyskusję, a w środowiskach intelektualnej prawicy stała się od razu książką kultową, była bowiem wyjątkowo ostrą i błyskotliwą krytyką wszystkiego, czego we współczesnej kulturze umysłowej środowiska te najbardziej nie lubią. Pierwszą i jedną z najgwałtowniejszych reakcji krytycznych na publikację Blooma była jej recenzja zamieszczona w listopadzie 1987 roku na łamach „The New York Review of Books” przez ówczesną profesor filozofii, filologii klasycznej i literatury porównawczej Brown University Martę Nussbaum. Nie zostawiła ona na autorze suchej nitki, zasadniczo kwestionując zarówno jego diagnozę istniejącego w środowiskach akademickich stanu rzeczy, jak i program naprawczy.

Okoliczność ta nie byłaby warta wzmianki, gdyby nie to, że autorka recenzji stała się wkrótce nie byle kim (parę lat temu „New Statesman” umieścił ją na liście dwunastu najbardziej wpływowych myślicieli współczesnych), a jej pierwsza przetłumaczona na polski książka, którą czytelnik ma właśnie przed sobą, jest w istocie książką na ten sam temat, co wspomniana książka Blooma. Ten temat to szkolnictwo wyższe, duch, jaki powinien je przenikać, i misja, jaką ma ono do spełnienia we współczesnym społeczeństwie. 


(z przedmowy Jerzego Szackiego)


Nussbaum

Martha C. Nussbaum – profesor prawa i etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Chicago, wcześniej związana z Uniwersytetami: Harvarda, Brown i Oxfordzkim. Jest członkinią wielu stowarzyszeń akademickich na całym świecie, a także laureatką 32 doktoratów honoris causa uniwersytetów w USA, Europie i Azji. Autorka kilkunastu książek, z których największy rozgłos – oprócz niniejszej – zyskały: Love’s Knowledge (1990), Sex and Social Justice (1998), Hiding From Humanity (2004). 

Męczkowska

Newsletter

Dowiedz się jako pierwszy o nowych książkach, promocjach i specjalnych ofertach. Zapisz się do naszego newslettera!