Data wydania: 2021
  • Media i komunikacja,
  • Bezpłatne książki projektowe,

”Fragile Avatars?” Representations of Disability in Video Games

Agnieszka Dytman-Stasieńko, Jan Stasieńko, Adam Flamma, Krystina Madej, Maciej Śledź

The book was published within the research project “Fragile Avatars?” Representations of disability in video games, in linguistic, visual, narrative, and structural context’ funded by The State Fund for Rehabilitation of Disabled People (PFRON) under the agreement number BEA/000057/BFD.

Publication prepared in accordance with WCAG 2.1 standards.

Introduction 7
Chapter 1. Plot and narrative context of disability in games 25
Chapter 2. Representations of disability in the visual layer and game mechanics 45
Chapter 3. Linguistic aspects of disability in games 62
Chapter 4. PEGI 3 and PEGI 7 games, representation of disability and children’s cognitive development 78
Chapter 5. Qualitative games content analysis 1 12
Chapter 6. The analysis of conducted focus group interviews 143
Conclusions 162
Acknowledgments 166
The games used in study 167
List of Pictures, Figures and Tables 171
Bibliography 174
Questionnaire template used in the study 187

Dytman-Stasieńko

Stasieńko

Flamma

Flamma Adam - popularyzator wiedzy o branży gier wideo, specjalista z zakresu kulturowego uwarunkowania dystrybucji i projektowania gier oraz wykorzystania gier wideo w edukacji. Adiunkt na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję managera kierunku Media Kreatywne: Game Design, Animacja 3D i Efekty Specjalne. Animator studenckich działań twórczych w zakresie branż kreatywnych. Interesują go praktyczne oraz teoretyczne aspekty game designu, storytellingu i story designu, a także znaczenia postaci w grach wideo i szeroko pojmowanej kulturze gier. Doświadczony szkoleniowiec z zakresu wykorzystywania gier wideo w przestrzeni publicznej. Autor artykułów naukowych poświęconych grom wideo, książki Wiedźmin. Historia fenomenu oraz współautor kursu Video games in Education zrealizowanego z firmą G2A, w ramach edukacyjnego projektu G2A Academy (dostępnego w j. polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim). Założyciel Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier „GameUP”.

Madej

Śledź

The authors of the report address representations of disability in video games at several game layers such as linguistic, visual, narrative, and structural. At the same time, they are not mistaken that the subject they have discussed is omitted from academic considerations about video games. The most frequent questions researchers pose concern how gaming may assist people with disabilities, what is the educational dimension of games, and how they can aid rehabilitation, learning and everyday life. Much space is devoted to the development of games to adapt them to the needs of people with disabilities, that is, “special controllers, functionalities and interfaces,” as the authors put it. The issues of “decent representation” in games are usually overlooked. The research presented is groundbreaking in this regard. The empirical aspects of the project, the combination of various approaches (a textual analysis of games, a quantitative analysis of the research sample, focus group interviews) are commendable. This type of research procedure allows for ensuring that the topic under consideration is justified, as well as for evaluating it in various respects—the use of focus group interviews seems particularly valuable, as it allows not only for an illustration of the importance of the lack of representation of disability in games, but also for formulating practical guidelines for game developers.

Piotr Siuda Ph.D.
Associate Professor, Faculty of Social Communication and Media