Data wydania: 2021
E-book: epub , mobi , pdf
  • Monografie Funduszu Stypendialnego im. Roberta Kwaśnicy,
  • Poza Kulturową Oczywistością

Etyka radykalna jako emancypacja. O wojnie i pokoju z perspektywy pedagogicznej

Konrad Rejman

Książka, którą prezentuję Czytelnikowi, jest zaproszeniem. Chciałbym zaprosić Czytelnika, aby towarzyszył mi w refleksji. Refleksji, która może okazać się niełatwa, ponieważ będzie poruszała fundamentalne kwestie egzystencjalne i zachęcała do porzucenia dobrze rozpoznanych i przyswojonych pewników, które zapewniają ontologiczne bezpieczeństwo. Niejednokrotnie Czytelnik stanie w sytuacji niepewności i poznawczego zagubienia. Refleksja może okazać się też trudna, ponieważ dotyczy zagadnień wojny i cierpienia, które sprowadza. Wojna nie jest przecież tematem, o którym chcemy na co dzień myśleć. Po co bowiem rezygnować z komfortu beztroski?

Nie będą to jednak rozważania o sile, potędze narodów, ani o wzniosłości obowiązku względem ojczyzny, w ramach którego dopuszczone jest zabijanie innych istnień. Będzie to refleksja o słabości i kruchości. Jeśli jednak Czytelnik poświęci tej książce odrobinę cierpliwości, rozpozna, że to właśnie z kruchości wypływa najważniejsze pouczenie. Pouczenie o tym, aby się opierać, aby być nieposłusznym. Szczególnie chodzi zaś o bycie nieposłusznym względem samego siebie, o przekraczanie narzuconych, sztucznych granic, nieracjonalnych uprzedzeń i schematycznego myślenia. O odnajdywanie się ciągle na nowo, w nowym miejscu; jako ktoś inny. Chodzi o poczucie niepewności, którego dostarcza filozofia; i zrozumienie, że ta niepewność jest początkiem, czyli otwarciem samego siebie na nieoczekiwane.

Moje badania dotyczą trzech zasadniczych sfer, które według mnie nawzajem się przenikają. I to właśnie te momenty styku badam, chcąc ukazać często nieoczywiste powiązania. Trzy sfery, o których tu mowa to: wojna, edukacja i etyka.

Posłuchaj rozmowy z autorem - Pogawędnik filozoficzny. O etyce radykalnej jako emancypacji wobec wojny i pokoju.

Zobacz wystąpienie autora w ramach spotkania Akademickie Zacisze. O sensie edukacji w czasie pokoju i wojny z dr hab. Małgorzatą Przanowską i dr. Konradem Rejmanem.

Rozdział 1. Wojna jako obszar dociekań naukowych
1.1. Oczywistości wojny – ogólna dyskusja wokół ontologicznych zagadnień wojny
1.2. Agatologiczny wymiar wojny – o nieoczywistościach wojny
1.3. Etyka wojny – czyli o kodeksie zabijania
1.4. Wojna z perspektywy pedagogicznej lub „pedagogiczność” wojny
1.5. Kultura wojenna – konsekwencje pojęcia

Rozdział 2. Dialogiczny wymiar wojny
2.1. Pojedynek pomiędzy Ja i Ty jako podstawa wojny
2.2. Dramatyczny wymiar relacji Ja–Ty na arenie wojennej
2.3. Dialog między wrogami – pytanie o pokój
2.4. Nie-racjonalność i nie-obliczalność w relacji dialogicznej

Rozdział 3. Geneza i oblicza etyki radykalnej
3.1. Radykalizm etyczny Emmanuela Lévinasa – czyli o władzy Innego
3.2. Żałoba jako wartość życia – o poglądach etycznych Judith Butler
3.3. Nienawiść, inność, ponowoczesność – etyka radykalna Zygmunta Baumana
3.4. Wierność interpretacji – czy etyka hermeneutyczna jest radykalna?
3.5. Supererogacja – jako przykład radykalnego działania etycznego
3.6. Tyrania asymetryczności – czyli o krytyce radykalnych koncepcji etycznych
3.7. Etyka radykalna jako zadanie wychowawcze
3.8. Emancypacja poprzez działanie etyczne

Rozdział 4. Akt powstrzymania – urzeczywistnienie etyki radykalnej
4.1. Powrót jako obietnica ocalenia
4.2. Bierność – fundament aktu powstrzymania
4.3. Akt powstrzymania a wychowanie
4.4. Akt powstrzymania jako emancypacja
4.5. Krucha podstawa sprawiedliwości

Rozdział 5. Refleksje zamiast zakończenia
5.1. Refleksja o wojnie
5.2. Refleksja o etyce radykalnej
5.3. Refleksja o wychowaniu
5.4. Refleksja o człowieku

Rejman

Konrad Rejman (ur. 1984) - pedagog, filozof, nauczyciel akademicki. Pochodzący z Wojsławia w woj. opolskim. Od wielu lat związany z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu jako student, doktorant i wykładowca. W 2019 r. otrzymał stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Współorganizator cyklicznej konferencji Utopia a edukacja. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół filozofii edukacji, myśli utopijnej, hermeneutyki, fenomenologii, filozofii dialogu, edukacji krytycznej oraz etyki. W swoich badaniach podejmuje się refleksji nad zagadnieniami wojny, pokoju i obywatelskiego nieposłuszeństwa, jak również nad problematyką Inności/Obcości w kulturze. Prywatnie wielbiciel książek, gór, długich wędrówek, bluesa i wszelkiej twórczości Nick‘a Cave’a.