Data wydania: 2021
Dostępność: Mała dostępność
E-book: epub
  • Media i komunikacja

Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji i przygodowych typu point & click z lat 1996-2018

Adam Flamma

Postać kobiety od dawna stanowi obiekt zainteresowania twórców rozmaitych tekstów kultury. Nad kobietą – jej duszą, intelektem, ciałem, urodą oraz rolą odgrywaną w rodzinie i w społeczeństwie czy szerzej w kulturze – pochylali się od wieków malarze, rzeźbiarze i pisarze, czyniąc z niej ważną bohaterkę tworzonych przez siebie dzieł sztuki. Przykłady potwierdzające taki stan rzeczy odnaleźć można w większości epok oraz w ramach różnych tendencji artystycznych, pojawiających się w ciągu wieków (...). Dziś naturalne jest, że wszyscy funkcjonujemy w przestrzeni medialnej, dlatego też oglądamy aktorki w filmach, podziwiamy w teatrze oraz innych formach audiowizualnych, których nierzadko są głównymi bohaterkami. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku rozrywki elektronicznej, w tym gier wideo, gdzie – podobnie jak w innych mediach – postaci kobiet pojawiają się niezwykle często. (...) Temu zagadnieniu – różnym jego aspektom – poświęcona jest niniejsza książka, w której kobieta zostaje przedstawiona jako bohaterka gier: zarówno jako protagonistka, jak i postać drugoplanowa czy istotna postać dla świata przedstawionego, fabuły. Występuje tu również jako potencjalna atrakcja wizualna dla gracza w specyficznym i nieustannie zmieniającym się, polisemicznym medium, za jakie należy uznać gry wideo.

fragment z książki

1. Postaci kobiet – gry, literatura i seksualizacja
2. Badania a dyskurs game studies
3. Dobór materiału
4. Stan badań dotyczących postaci kobiet w grach wideo
5. Kwestia gatunków
6. Po co w ogóle o tym pisać?
Rozdział 1. „Jak żyć”, czyli jak badać postaci kobiece w grach wideo?
1.1. Kontekst historyczny
Grografia
Spis Ilustracji

Flamma

Flamma Adam - popularyzator wiedzy o branży gier wideo, specjalista z zakresu kulturowego uwarunkowania dystrybucji i projektowania gier oraz wykorzystania gier wideo w edukacji. Adiunkt na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję managera kierunku Media Kreatywne: Game Design, Animacja 3D i Efekty Specjalne. Animator studenckich działań twórczych w zakresie branż kreatywnych. Interesują go praktyczne oraz teoretyczne aspekty game designu, storytellingu i story designu, a także znaczenia postaci w grach wideo i szeroko pojmowanej kulturze gier. Doświadczony szkoleniowiec z zakresu wykorzystywania gier wideo w przestrzeni publicznej. Autor artykułów naukowych poświęconych grom wideo, książki Wiedźmin. Historia fenomenu oraz współautor kursu Video games in Education zrealizowanego z firmą G2A, w ramach edukacyjnego projektu G2A Academy (dostępnego w j. polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim). Założyciel Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier „GameUP”.

„Książka Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji i przygodowych typu point and click z lat 1996–2018 jest niezwykle interesującą monografią, poświęconą zagadnieniom trudnym i niemal całkowicie pomijanym przy okazji analizowania gier cyfrowych. Badanie wspomnianych zjawisk, które – co trzeba podkreślić – są współcześnie rozbudowanymi w swej formule, skomplikowanymi tekstami kultury, nie jest zadaniem łatwym, bowiem – w przeciwieństwie do książek czy filmów – nie stanowią one, w swym przekazie, dzieł gotowych. Ich ostateczny wymiar ujawnia się dopiero w ramach improwizowanych, dynamicznych działań gracza/odbiorcy/ współtwórcy, co siłą rzeczy determinuje nawet podstawowe założenia metodologiczne. Pan Adam Flamma ma tego świadomość, dlatego z dużą precyzją uzasadnia (…) zarówno wybór badawczych narzędzi, jak i przyjętą perspektywę literaturoznawczą/filologiczną.”
Z recenzji dra hab. Rafała Kochanowicza, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu