Data wydania: 2016
  • Człowiek i społeczeństwo/Filozofia,
  • Edukacja,
  • Seria DISSERTATIONES PAEDAGOGICAE

Socjalizacja i tożsamość żydowska w Polsce powojennej. Narracje emigrantów z pokolenia marca '68

Marcin Starnawski

W 2018 roku książka Socjalizacja i tożsamość żydowska w Polsce powojennej. Narracje emigrantów z pokolenia Marca ’68 otrzymała nagrodę im. Profesor Ireny Lepalczyk

[…] Marcin Starnawski w swoim znakomitym studium Pokolenia Marca ’68, […] analizuje społeczno-kulturowe i polityczno-historyczne uwarunkowania tożsamościowych formacji, dla których istotna była „żydowskość” i pyta o społeczne struktury mentalne, współtworzące tamtą rzeczywistość. W Marcu ’68 były nimi konfiguracje postaw, odruchów, sposobów wartościowania, zdolne do wygenerowania nienawiści i socjalizujące ku radykalnemu wykluczeniu, które jest wygnaniem. Starnawski opisuje je z dużą wrażliwością na złożony kontekst i w oparciu o bardzo bogaty materiał empiryczny. […] Autor, wpatrzony więc w to, co za nami, z okruchów dobrej i złej przeszłości zdaje się komponować lepsze dzisiaj. Stąd szkic, kończący książkę; zarys wychowania po Marcu ’68. Rozglądając się wokół, można dostrzec bez trudu, jak bardzo jest „na czas”. […] Problematyka, którą podjął Autor, a zwłaszcza problemy, do których rozwiązania mądrość tej książki wydaje się przybliżać, sprawiają, że jej lekturę rekomendowałabym wszystkim zainteresowanym procesami formacyjnymi w warunkach wykluczającej różnicy; pracą tożsamości, która staje się zarówno obroną „ja” słabego podmiotu, jak nieustającą ekspresją i kultywowaniem humanistycznych, wychodzących poza kosmopolityzm ideałów, jakkolwiek przebrzmiałe to dzisiaj, gdy najbardziej chyba angażująca myśl koncentruje się na pytaniu Braidotti, co po człowieku?

prof. zw. dr hab. Maria Mendel, UG

Starnawski

Marcin Starnawski - adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, doktor nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, magister socjologii (Uniwersytet Wrocławski), ukończył podyplomowe studia z judaistyki (Uniwersytet Oksfordzki), studiował  na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Greensboro; współautor i współredaktor książek, m.in. Hate Crime Monitoring and Victim Assistance in Poland and Germany (2009), Władza, sens, działanie. Studia wokół związków ideologii i edukacji (2012), Masz problem? Przemoc motywowana nienawiścią we Wrocławiu (2012), Educational Change and Challenges in Poland and the Czech Republic after 1989 (2013), Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona (2015); publikował w takich czasopismach naukowych, jak: "Studia Litteraria et Historica", "Patterns of Prejudice", "East European Jewish Affairs", "Przegląd Polonijny"; tłumacz tekstów z różnych obszarów humanistyki, w tym książek historycznych Erica Hobsbawma.