Numer wydania: 2015
E-book: epub , pdf , mobi
  • Edukacja,
  • Bezpłatne książki projektowe,

Edukacja globalna. Polskie konteksty i inspiracje

Magdalena Kuleta-Hulboj, Marta Gontarska, (red.)

„Prace te mogą autentycznie zachwycić, szczególnie przez odczuwalne w nich wyraźnie zaangażowanie Autorek i Autorów, które i którzy nie poprzestają na uważnym zbieraniu przejawów analizowanych zjawisk oraz opisie zależności pomiędzy nimi. Idą dalej, drążąc w głąb struktur, których ujęcie w ich tekstach staje się prawdziwym otwarciem opisywanego świata na zmianę, przede wszystkim przez podanie – jak na dłoni – formacyjnych względem niego, a opresyjnych i stale kolonialnych założeń i zasad. Złożona z takich tekstów książka naprawdę stanowi przyczynek do poruszenia w posadach świata niesprawiedliwego, stojącego na społecznych nierównościach. Książka ta jest przy tym zachwycająco krytyczna, w składających się na nią wypowiedziach, trzymając wymóg krytyczności także wobec samej siebie, w szczególności wobec niosącej ją idei edukacji globalnej. Treść całego tomu w żadnym miejscu nie jest jej bezkrytyczną apoteozą”.

prof. dr hab. Maria Mendel, Uniwersytet Gdański

Marta Gontarska, Magdalena Kuleta-Hulboj
Wprowadzenie: Edukacja globalna. Polskie konteksty i inspiracje

Katarzyna Jasikowska
Po co nam globalna edukacja?

Marcin Starnawski
Edukacja globalna – perspektywa Polski jako europejskiego kraju półperyferyjnego

Paweł Rudnicki
Edukacja globalna w polskich szkołach, czyli refleksje nad pozaformalną zmianą w oświacie w trzech ujęciach