Data wydania: 01.12.2018
  • Historia i polityka,

Dziennikarze telewizji publicznej w Polsce. Między polityką, misją a rynkiem

Agnieszka Węglińska

Autorka tworzy kompleksowe badanie, które może przyczynić się do rozwoju badań i dyskusji o problemach mediów publicznych. Książka Dziennikarze telewizji publicznej w Polsce. Między polityką, misją a rynkiem stanowi jedną z niewielu prób usystematyzowania koncepcji mediów publicznych na gruncie polskiego medioznawstwa, a także stworzenia kompleksowej analizy działalności TVP. Na uwagę zasługuje także ciekawe ujęcie tematu, czego przykładem jest zestawienie koncepcji mediów publicznych z teorią przemysłów kulturowych i kreatywności. Walor publikacji stanowi dodatkowo zakres czasowy badania i aktualność zaprezentowanych danych (analiza polskiej telewizji publicznej uwzględnia zmiany dokonane w 2016 roku). Atutem jest także odejście od scentralizowanego sposobu myślenia o mediach publicznych (Warszawa) i prowadzenie analizy z włączeniem głosu przedstawicieli oddziałów terenowych TVP.

dr hab. Michał Głowacki (Uniwersytet Warszawski)

Rozdział I.Media publiczne – nadawcy publiczni – definicje

Nadawca publiczny – pojęcia podstawowe
Zmiany – nowe media, nowi nadawcy, nowa publiczność
Media publiczne – konieczność redefinicji
Misyjność nadawcy publicznego – redefinicja raz jeszcze

Rozdział II.Modele mediów publicznych w wybranych krajach europejskich

Polityka medialna Unii Europejskiej w obszarze mediów publicznych – próba zarysu
Wielka Brytania
Niemcy
Szwecja
Estonia
Francja
Grecja
Węgry
Czechy

Rozdział III. Telewizja publiczna w Polsce

Uwarunkowania transformacji mediów publicznych w Polsce
Struktura, misyjność i finansowanie mediów publicznych w Polsce
Postrzeganie mediów publicznych w Polsce przez odbiorców
Struktura stacji regionalnych TVP
Rozdział IV. Dziennikarze TVP SA
Tradycje badań dziennikarzy jako grupy zawodowej w Polsce i na świecie
Dziennikarze TVP SA jako przedmiot badań
Różnorodność jako element misji dziennikarza TVP
Obiektywizm, rzetelność i dążenie do prawdy
Odpowiedzialność dziennikarska
Tabloidyzacja i komercjalizacja
Edukowanie, kształtowanie odbiorcy
Możliwość udziału w doświadczeniach zbiorowych budujących wspólnotę
Zmiana technologiczna a dziennikarze TVP
Relacje międzypokoleniowe, transfer wiedzy, kompetencji i bariery
Identyfikacja z firmą (TVP SA), bezpieczeństwo zatrudnienia i komfort pracy, kodyfikacja zasad
Kreatywność
Polityzacja w TVP SA w oczach dziennikarzy stacji

Zakończenie
Aneks. Charakterystyka badania
Spis tabel, wykresów i rysunków
Indeks nazwisk, nazw organizacji medialnych, państwowych i społecznych

Węglińska

dr Agnieszka Węglińska - adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Komunikowani i Technologii Mediów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej; autorka licznych publikacji dotyczących mediów publicznych w Polsce i na świecie, systemów medialnych, komunikacji politycznej i nowomedialnej.

Z referowanych przez Autorkę poglądów innych badaczy wynika, że nie brakuje zadań publicznych dla mediów publicznych, działających w bogatym pejzażu medialnym. Ich pozycja, choć wielokrotnie kwestionowana, nie może abstrahować od tradycji demokracji zachodniej i europejskiej kultury politycznej. Nowe media zmuszają media publiczne do porzucenia postaw paternalistycznych na rzecz partnerstwa z użytkownikami. Autorka szczegółowo referuje niemal wszystkie aspekty misji publicznej i interesu publicznego w ujęciu historycznym. Wprowadza także własne przemyślenia. Proponuje takie wartości, jak społeczny interwencjonizm mediów publicznych, empatię społeczną czy partycypację obywatelską.

prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz (Uniwersytet Śląski)