Wymiary: B5
  • Media i komunikacja

Dialog – konflikt. Język @ multimedia 3

Agnieszka Dytman-Stasieńko, Jan Stasieńko

Czy binarność jako podstawa wielu (większości?) aktów komunikowania się, działań twórczych, budowania więzi społecznych i interpersonalnych może okazać się przydatną metaforą współczesności i metodologicznym narzędziem jej opisu? W kolejnym tomie z serii „Język a multimedia” pragniemy zaprosić do dyskusji nad sferą multimediów jako obszarem ścierania się różnych dialektycznych opozycji. Czy taką istotną opozycją jest nadal przeciwstawianie rzeczywistości wirtualnej tzw. “realowi”, skoro podważany jest jej status ontologiczny? Z drugiej strony użytkownicy Second Life ujmują najczęściej swoje doświadczanie SL w opozycji do doznań znanych z realnego życia, a tzw. augmented reality jest definiowana jako połączenie elementów materialnych i wirtualnych. Susan Herring określa obecny stan komunikacji elektronicznej jako „ukłon w stronę zwyczajności”, czy w takiej sytuacji nadal zasadne będzie przeciwstawianie nowych mediów starym środkom komunikacji? Czy media cyfrowe to wciąż nowe media? W jakim stopniu Internet jest nadal strefą nieskrępowanej swobody, a w jakim staje się przestrzenią zawłaszczaną i ograniczaną? Czy filozofia Web 2.0 jest szansą na rozwój sieciowej inteligencji, czy wręcz odwrotnie – kolektywna mądrość staje się w rzeczywistości „głupotą tłumu” – przymusem budowania społeczności pozbawionej liderów opinii. Na powyższe pytania próbują dać odpowiedź autorzy prezentowanych w tomie tekstów.

Tom Język a multimedia 3 to kontynuacja szerszego, wieloletniego projektu badawczego realizowanego przez dr Agnieszkę Dytman-Stasieńko i dr. Jana Stasieńkę. Tom pierwszy zatytułowany Język a multimedia (Wrocław 2005) oraz tom drugi WWW – w sieci metafor. Strona internetowa jako przedmiot badań naukowych (Wrocław 2008) zostały bardzo dobrze przyjęte przez środowisko polskich miedoznawców, kulturoznawców i lingwistów. Teksty zamieszczone w obydwu tomach są często cytowane w opracowaniach dotyczących medialej komunikacji werbalnej i wykorzystywane w dydaktyce uniwersyteckiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyjęty zostanie tom trzeci: pomieszczone w nim teksty tworzą w sumie bardzo interesującą całość skomponowaną według przejrzystych zasad.

Z recenzji prof. Eugeniusza Wilka

ROZDZIAŁ I
WEB 2.0

Geert Lovink
MyBrain.net. Kolonizacja czasu rzeczywistego oraz inne trendy Web 2.0

Marsha Kinder
Konceptualna siła sieciowego wideo – pięć łatwych utworów

Anna Nacher
Folksonomia jako performatywna partyzantka semiotyczna

Michał Cebula
Internet a struktura społeczna – problem cyfrowego podziału

ROZDZIAŁ II
POLITYKA

Miłosz Babecki
Terroryści w elektronicznej wiosce. Odsłony „internetowego dżihadu”

Bogusław Skowronek
„Szkło kontaktowe”, Kaczyńscy i „Rammstein”, czyli dyskurs polityczny IV RP a kultura konwergencji

Piotr Kucharski
E -demokracja. Nowoczesne technologie internetowe jako czynnik konstytuowania się nowej jakości debaty społecznej i demokracji we współczesnych społeczeństwach medialnych

ROZDZIAŁ III
WIEDZA

Aneta Firlej –Buzon
Prawo autorskie w komunikacji naukowej: od Respublica Litteraria do Creative Commons

Magdalena Kamińska
Kategoria kontekstu w naukach społecznych a fenomen samozapisu wiedzy potocznej w Internecie

Krzysztof Kuźmicz
E -edukacja jest wszędzie – rozważania dotyczące istoty i zastosowania technologii mobilnych w kształceniu zdalnym

ROZDZIAŁ IV
KOMUNIKACJA

Susan C. Herring
Klasyfikacja fasetowa dyskursu elektronicznego

Dorota Sikora
Cyfrowa dyscyplina

Konrad Juszczyk
Komunikacja naturalna versus komunikacja wirtualna. Symulacja dialogu w aplikacjach internetowych

Beata Kułak, Małgorzata Nowak
Wokół sieciowej dyskusji na temat religii w szkole. Język dialogu czy język konfliktu?

ROZDZIAŁ V
TOŻSAMOŚCI

Dorota Chmielewska -Łuczak, Magdalena Glińska
Gwiazdy”, klany i „szkodnicy” – bezmiar ludzkich potrzeb a portal fotka.pl